Опіки. Обробка і лікування за допомогою Бепантен® Плюс

За даними ВООЗ опіки – одна з найпоширеніших травм. Краще мати під рукою засіб для надання першої допомоги у випадках термічних ушкоджень. Бепантен® Плюс при опіках м'яко дезинфікує рану і прискорює її загоєння.

Що таке опік

Будь-яке пошкодження шкіри внаслідок механічної дії називають "раною". Садна, подряпини, колоті, різані – поранення бувають різними. Залежно від цього розрізняють глибину рани, її вид, визначають способи лікування. Загоєння невеликих ушкоджень відбувається швидко, серйозних – складніше і довше. Для відновлення шкіри організм задіє усі внутрішні ресурси, але у цьому йому можна допомогти за допомогою спеціальних засобів для загоєння ран.

Основний удар приймає на себе шкіра. Її тканини страждають у першу чергу, оскільки у шкірного покриву низька теплопровідність. Це грає на руку організму: шкіра природним шляхом знижує температуру термічного фактору, перешкоджає його проникненню до внутрішніх органів. Тому основна область пошкодження від опіку – саме шкіра. Людині вистачає долі секунди, щоб відсмикнути руку від гарячого предмета, травма залишається незначною. Але чим вища температура термічного фактора, і чим довше його дія, тим більше страждає організм.

Тканини людини складаються з природних білків, при високих температурах їх структура руйнується:

  • за температури 50-55 °С тканинам наноситься значна шкода;
  • за 60-70 °С відбувається часткове руйнування білків;
  • при 100 °С білок згортається, відбувається денатурація (цей процес можна побачити при варінні яєць, коли білок стає твердим і білим).

При повній денатурації білки цілком втрачають свої функції, не можуть підтримувати роботу організму, тканини руйнуються, настає некроз (відмирання на клітинному рівні). 

Чим довший вплив негативного фактору, тим глибше руйнуються тканини і вища ступінь опіку. Пошкоджений шкірний бар'єр стає вікном для бактерій. Якщо за ранами не доглядати, не лікувати, може виникнути інфекція, яка дає серйозні ускладнення. Тому навіть самий незначний опік потрібно обробити одразу. 

Класифікація опіків

Опіки поділяють у залежності від глибини ураження шкіри і внутрішніх чинників, які його викликали. З причини виникнення:

  • Термічний опік. Найбільш поширений побутової опік за даними ВООЗ. Виникає при контакті шкіри з гарячею речовиною. Це рідина, пара, відкритий вогонь, розпечені предмети або метали. Чим вище температура і час контакту з термічним фактором, тим серйознішою виходить травма. При вдиханні гарячої пари існує ризик опіку дихальних шляхів.
  • Хімічний опік. Травми після контакту з хімічними речовинами називають хімічними опіками. При дії кислот і солей важких металів ушкодження неглибокі. На уражених ділянках формується струп, тому хімікат не проникає далі. Чим більше концентрація кислоти – тим швидше утворюється струп. Тому глибина таких опіків незначна. Ситуація при опіку лугом складніше – струп не формується, і хімікат легко проникає у глибокі шари шкіри, добирається до внутрішніх органів.
  • Електричний опік. Для нього характерні маленька площа дії і велика глибина. Найбільше страждають внутрішні органи. Електричні опіки вкрай небезпечні для серця. Вони змушують його скорочуватися швидше, викликають аритмію. Електричний опік може вражати нерви і судини, на шкірі при цьому видно тільки дві точки пошкодження – вхід і вихід електрики.
  • Променевий опік. Така травма викликана різним випромінюванням. Найбільш відоме – сонячний опік. Літній час – улюблена пора сонячних опіків. Зазвичай сонце вражає тільки верхні шари шкіри, і опік не перевищує 1 ступеня. Іноді виявляється 2 ступінь опіку. Фатальні променеві опіки виникають внаслідок потужних вибухів (ядерний удар) та іонізуючого випромінювання (радіація). Останній тип не викликає глибоких опіків на шкірі, але випромінювання вражає усі органи і тканини (променева хвороба).

Найважчі варіанти опіків – комбіновані. Вони складно піддаються лікуванню, тому що мають різну природу.

Опіки

Ступені тяжкості опіків

Ступінь опіку залежить від глибини і площі ураження. Виділяють основні 4 види:

  • Опік 1 ступеня. Характеризується невеликими набряками і почервонінням шкіри. Глибина рани не проникає далі епідермісу – верхнього шару шкіри. Опіки першого ступеня легко піддаються лікуванню, практично не вимагають його. Травма проходить сама через 2-3 дні. При великій площі пошкодження може боліти і завдавати дискомфорт. Не потребує госпіталізації, лікується у домашніх умовах.
  •  Опік 2 ступеня. У медицині такі пошкодження називають неповношаровими. Такі опіки зачіпають епідерміс і частину дерми. Характерними є пухирі, які виникають одразу після опіку, можуть збільшуватися через 1-3 дні після нього. Бульбашки заповнені прозорою рідиною, при правильному лікуванні вони сходять, можуть залишатися мінімальні шрами або рубці. Повне загоєння відбувається через 10-15 діб.
  • Опік 3 ступеня. Це серйозна травма, яка викликає некроз тканин. Справитися з нею без медичної допомоги неможливо. Ураження проникає до глибоких шарів шкіри, на місці опіку утворюється струп чорного або сірого кольору. Також виникають великі пухирі, заповнені кров'яною рідиною. Загоєння рани залежить від того, наскільки вражений епітелій. Іноді він частково зберігається (опік ступеня 3-А), і рана заживає сама. При повному руйнуванні епітелію (ступінь 3-Б) потрібна пластика шкіри. Такі опіки називають повоншаровими.
  • Опік 4 ступеня – вкрай важкий стан для всього організму. Така травма зачіпає не тільки шкіру, але і внутрішні органи, кістки і тканини. Якщо залишається частина шкірного покриву, вона набуває чорного обвугленого забарвлення. Опіки 4 ступеня вимагають моментальної госпіталізації. Біль при опіку дуже сильний, виникає шок. Іноді, навпаки, його може не бути. Це свідчить про те, що вражені нервові закінчення.

Вчасно надана перша допомога при опіках збільшує шанси на успішний результат при подальшому лікуванні. Якщо на тілі виникли ураження 2-4 ступеня, необхідно викликати швидку або звернутися до лікаря.

Що робити при опіку

Головна профілактика опіків – дотримання техніки безпеки і уважність. Але якщо нещастя вже трапилося, уражена ділянка шкіри вимагає лікування. Правильно надана перша допомога при опіку закладає фундамент для подальшої терапії.

Перша допомога при опіках залежить від глибини ураження тканин і від загального стану хворого.

Насамперед потрібно усунути причину: прибрати окріп, гарячий предмет, хімічний реактив. У разі електротравми потрібно вибити електроприлад або провід з рук потерпілого. Робити це потрібно дерев'яним предметом.

У перші хвилини після травми оцінюють ситуацію. У таких випадках необхідна термінова медична допомога:

  • великий опік у дитини або літньої людини (будь-якого ступеня);
  • ураження струмом;
  • опік статевих органів і пахової області;
  • уражені слизові оболонки: очі, ніс, голова;
  • обпалені дихальні шляхи (травму прирівнюють до 30% опіку 1 ступеня);
  • пошкоджена площа за розміром більше 5 долонь потерпілого;
  • ураження організму хімікатами.

У цих випадках навіть невисока ступінь опіку може призвести до тяжких ускладнень. Лікувати такі травми без консультації лікаря не можна.

Докладніші відомості про процес після усунення джерела опіку прописані в таблиці.

Перша допомога при опіках:

Ймовірна ступінь опіку

Симптоми

Що робити

Необхідність спеціалізованої медичної допомоги

1

Помірний біль, почервоніння шкіри. Тканини цілі, пухирів немає.

- Охолодити місце опіку проточною холодною водою 10-15 хвилин.

 - Обробити антисептиком і ранозагоювальним засобом.

При невеликій площі опіку не потрібна. При ураженні більше 5% шкіри (5 долонь) показати лікарю.

2

Виражений біль, червона шкіра з пухирями. Пізніше може піднятися температура, з'явитися лихоманка

- Охолодити місце опіку під холодною водою 20 хвилин. Обробити ділянку антисептиком.

 - Накласти пов'язку.

 - При сильному больовому синдромі дати знеболювальні

Потрібна при ураженні більше 5% шкіри.

3

Сильний біль, пухирі лопнули, тканини сильно пошкоджені – відкрита рана.

Охолодити місце опіку мокрою холодною пов'язкою. Дати знеболювальне. Акуратно зняти сторонні предмети на місці травми, якщо вони є: годинник, браслети, кільця і т.д. Залишки одягу зрізати навколо рани, але не на ній.

Термінова госпіталізація.

4

Потерпілий без свідомості або в стані шоку, на шкірі чорні глибокі рани, тканини обвуглені. Біль може повністю бути відсутнім

Забезпечити повний спокій і одразу викликати швидку.

Термінова госпіталізація до хірургії або опікового центру, антишокова терапія.

Опіки зменшують обсяг крові, що циркулює, тому при травмах будь-якої тяжкості потрібно багато пити. 

Чим обробити опік у домашніх умовах? Існує ряд сертифікованих препаратів для першої допомоги при невеликих опіках. Бепантен® Плюс на основі декспантенола і хлоргексидину знезаражує рану і прискорює її загоєння.

Як лікувати опіки

Лікування опіків на пряму залежить від їх тяжкості. Травми 1 і 2 ступеня піддаються лікуванню у домашніх умовах після консультації лікаря. При опіках 3 і 4 ступеня домашня терапія неможлива. Лікування при різних видах ураження зводиться до наступних заходів:

  • Лікування опіків 1 ступеня. В цілому такі травми проходять самостійно через 5 днів. Процес відбувається довше, якщо зачеплена велика площа шкіри. Для прискореного відновлення шкіри її обробляють ранозагоювальним засобом 3-4 рази на день. При легкому ступені опіку пов'язки краще не використовувати. Тканини не пошкоджені, а препарати з антисептиком перешкоджають інфекції. Шкірі потрібен природний газообмін для одужання.
  • Лікування опіків 2 ступеня. Опіки з пухирями також можна лікувати в домашніх умовах, але рану повинен оглянути лікар. При підозрі на інфекцію він може виписати антибіотики, при больовому синдромі – знеболювальні. Місцеве лікування полягає у нанесенні ранозагоювальних і антисептичних засобів на спеціальні пов'язки, які прикладають до ураженої ділянки шкіри. Їх змінюють 3-4 рази на день. Через тиждень, коли пухирі зійдуть і утворюється скоринка, пов'язки можна скасувати, залишивши тільки обробку рани.
  • Лікування опіків 3 ступеня відбувається в стаціонарі. При ступені 3-Б розвивається опікова хвороба – патологічний стан організму у відповідь на травму. Вона тягне за собою ураження всіх систем. Вимагає лікарського втручання.
  • Як лікувати опік 4 ступеня знають лікарі в спеціальних центрах. Це тривалий і складний процес, що включає ряд хірургічних операцій, у тому числі з пересадки шкіри.

При правильному лікуванні опіків легкого ступеня шрами практично не залишаються.

Що не можна робити при опіках

Що робити при опіку вже було описано вище. Але існує ряд фатальних помилок, які допускають при першій допомозі потерпілому. Щоб їх уникнути, потрібно чітко знати, що заборонено при опіковій травмі:

  • Змащувати уражену ділянку сметаною, кефіром або маслом. Така терапія може запустити інфекцію у рану. До того ж масляна плівка лише погіршить ситуацію. Вона має слабку теплопровідність, через що температура в місці опіку залишається колишньою і не знижується.
  • Прикладати лід до рани. Обмороження – не найкращий додаток до опіку.
  • Проколювати пухирі. Ризик інфікування і запалення одразу підвищується. На місці проколотого пухиря може залишитися шрам.
  • Знімати, стягувати, зрізати одяг, який щільно прилип до ураженої шкіри. При таких маніпуляціях біль тільки посилюється, а рана стає більшою.

Подібні заходи погіршують лікування опіку і перешкоджають при наданні необхідної допомоги.

Лікування опіків за допомогою Бепантен® Плюс

Допомога при опіках у домашніх умовах – це спеціально розроблені препарати. Краще скористатися тими, які дезінфікують і мають ранозагоювальну дію. Одним з них є Бепантен® Плюс від опіків. Він випускається в двох варіантах – крем або спрей. Обидва з них підходять для лікування нескладних опіків вдома. Основні діючі компоненти Бепантен® Плюс:

  • Декспантенол. Попередник вітаміну В5. За участю цієї речовини відбуваються всі обмінні процеси шкіри на клітинному рівні. Він активно задіяний у природному відновленні епідермісу. Декспантенол в організмі перетворюється на вітамін В5 природним шляхом, прискорюючи загоєння опікової рани.
  • Хлоргексидин. Антисептик, який не має подразнюючої дії. Справляється з патогенними бактеріями і не пече при попаданні на шкіру.

Бепантен® Плюс при опіках можна наносити безпосередньо на рану або робити спеціальні пов'язки з препаратом. Курс лікування становить від 3 до 14 днів, залежно від тяжкості рани і рекомендацій лікаря.

Бепантен® Плюс крем додатково містить ланолін, завдяки якому захищає пошкоджену поверхню від впливу подразливих чинників. Ланолін має природне походження, не токсичний, дозволений до застосування дітям і вагітним. Для лікування опіку вдома Бепантен® Плюс у формі крему – відмінний помічник, який застосовується при побутових травмах, а також при сонячних опіках.

Бепантен® Плюс спрей від опіків не містить ланолін, але зручний у використанні. Цей засіб можна завжди носити при собі про всяк випадок. Флакончик зі спреєм невеликого розміру, легко розпорошується, виключає неприємні дотики до обпаленої ділянки. Спрей – варіант для надання першої допомоги при легких опіках.

Бепантен® Плюс не подразнює шкіру, перешкоджає її інфікуванню і прискорює природну регенерацію.

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Реєстраційні посвідчення: Бепантен® Мазь UA/4157/02/01 від 30.11.2020; Бепантен® Крем UA/4157/01/01 від 30.11.2020; Бепантен® Плюс Крем РП № UA/7805/01/01 від 08.12.2017; Бепантен® Плюс Спрей нашкірний, розчин РП № UA/7805/02/01 від 08.12.2017. ТОВ «Байєр», вул. Верхній Вал 4-Б, тел. (044) 220 33 00.